Kedves 5. osztály,
a mai alkalommal egy különleges és bonyolultnak tűnő, ám mégis nagyon egyszerű technikával ismerkedünk meg.
Ez a Zentangle technika.
Mit jelent a szó, hogy Zentangle?
Bontsuk fel elemeire, hogy megértsük:
- Zen: A szó Indiából származik, jelentése “belső koncentrálás”, “önmagunkba mélyedés”. Lényegében azt az élményt jelenti, amit minden kikapcsolódás alkalmával keresünk. Tudod, ez az a “külvilágtól távol vagyok” állapot. :)
- Tangle: kuszaság, összevisszaság
Mi a Zentangle és mire jó?
A Zentangle tehát egy olyan rajzolási stílus, amikor a kép egy részét vagy egészét, előre nem meghatározott sormintával díszíted. Ha a különböző részeken más-más ismétlődő mintát használsz, úgy lesz egyre szebb és érdekesebb a munkád.
A Zentangle stílus kiválóan alkalmas a koncentráció fejlesztésére, s emellett remek kikapcsolódást is nyújt. Fejleszti a kreativitásodat is, mivel neked kell kitalálni a mintákat, amikkel díszítesz.
Egy nagyon szabad művészeti ág ez, hiszen nincs megszabva, hogy melyik helyre milyen minta kell. Lényegében azt csinálsz a papíron, amit csak szeretnél! :)
Milyen eszközök szükségesek a Zentangle rajzoláshoz?
Zentangle stílusban szinte bármivel alkothatsz. Tollal, ceruzával, színessel, ecsettel is akár.
Én ma filctollal fogom kérni a munkádat, de remélem, hogy majd a szabadidődben - esetleg a nyár folyamán - más eszközökkel is kipróbálod! :)
Hogyan rajzoljak otthon Zentanglet?
Kétféleképpen lehetséges:
1. Csak leülsz, fogsz egy lapot és egy filcet, majd elkezdesz mintákat rajzolni (ehhez nagyon átgondoltan kell haladnod)
2. Előre megtervezett forma, körvonal mentén haladsz (itt a forma határa a segítséged)
Feladat:
Készíts Zentangle technikával egy képet! Nem kötöm meg, hogy mi legyen az, lehet bármi! (könyvjelző akár, vagy A/5 méretű kép, A/4 méretű kép, stb.)
Próbálj ki minél több mintát! (A bejegyzés alján találsz mintatárat, nézd meg és válogass! De találhatsz ki mintát te magad is!)
Dolgozhatsz fekete-fehérben vagy színesben is, te döntsd el! Úgy is készítheted, hogy csak egy része színes, a többi fekete-fehér, így nagyon szépen ki fog emelkedni a színes rész.
A tervezéshez használj nyugodtan körzőt vagy vonalzót is, halványan húzhatsz a segítségükkel segédvonalakat! Jó segítség lehet abban, hogy tartani tudd a minták szélességét, vonalát.
Amire szükséged lesz:
- rajzlap
- grafitceruza (ha szükséges) a vázlathoz
- filctoll a kidolgozáshoz (esetleg tűfilc vagy zselés toll)
- körző és/vagy vonalzó (ha szükséges)
Amikor elkészültél, küldd el a munkádról készült képet a szokásos módon! :)
Beküldési határidő: 2020.05.20., szerda, 12:00
Jó munkát kívánok mindenkinek! :)
Orsi néni
Mintatár, ötletek:
Képek forrása: Pinterest
www.muveszhaz.com
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.